World Sponsor


Award Sponsor


Sponsors

boy scouts

learning


Bremer Bank


CNCS Logo



 

Piton Foundation

 

Roundabout Ventures

 

State Farm Logo

 

Tegra Logo

youth today

 

Partners


Colorado SL Council

Earth Echo

 

GrowHaus Logo

ICSLTE Logo

National Enviromental Education Fund




Special Olympics Project UNIFY Logo


 

Affiliates

Atlas Corps

Belton Service Learning

Center for Community Engagement and Service Learning, University of Denver

Children Inc. Mayerson Service-Learning Initiative

Civic Education Project

CLAYSS

Colorado Campus Compact

Colorado College's Education Department

Colorado Service-Learning Council

Compass Institute

Crossroads Panorama - Youth Education Through the Arts

Earth Force

ECS

Edina Public Schools

Excel Youth Zone

generationOn

Georgia Serves

Global Works - Travel with Purpose

Green Schools National Network

Humane Society University

Institute for Global Education and Service Learning

Jewish Family Service of San Diego Youth Leadership Department

KIDS Consortium

Lincoln Charter

Love A Sea Turtle

Maine Commission for Community Service

Maryland-DC Campus Compact

Metropolitan State Unviersity of Denver

National Center for Learning and Citizenship

National Collaboration for Youth

National Dropout Prevention Center

National Human Services Assembly

National Summer Learning Association

North Carolina Service-Learning Coalition

PeaceJam Foundation

Project Service Leadership

Richland School District Two

School District 622 Service-Learning

Service-Learning Waste Reduction Project

Success is a Language Inc.

Synergy and Leadership Exchange

the Blake School

The Fredrick Douglas Family Foundation

The Grow Haus

The Piton Foundation

University of Minnesota

Valdosta High School Service-Learning Project

Young World Foundation

YSA

 

Committee Members

Conference Service Corps
Laura Bolling, chair, National Youth Leadership Council, MN
Angela Brown, City of Saint Paul, MN
Felicia Curran, YMCA Multicultural Achievers, MN
Amanda Duhon, Saint Paul VISTA Program, MN
Claire Dunlap, Saint Paul VISTA Program, MN
Nadhia Fuentes, Saint Paul VISTA Program, MN
Maddie Hansen, Saint Paul VISTA Program, MN
Allison Kappeyne, YouthCARE, MN
Casey Keyes, Saint Paul VISTA Program, MN
Matt Roen, Big Brothers Big Sisters, MN
Donny Roush, Earth Force, CO
Brittany VanHove, Rock Star Supply Company, MN
Maggie Whitman, Saint Paul VISTA Program, MN

Entertainment Committee
Brady Delander, chair, Education Commission of the States, CO
Lisa Guilfoile, National Center for Learning and Citizenship, CO
Dr. Ana-Maria Medina, Metropolitan State University of Denver, CO

On-Site Service-Learning Projects Committee
Barb Witteman, chair, Concordia University, MN
Hayat Butta, Mahotomedi High School, MN
Lauren Johnston, Goodwill Industries of Denver
Mallory Keller, Belton High School, MO
Hunter Mullis, Lincoln Charter School, NC
Amanda Raker, Goodwill Industries of Denver
Sujay Rao, Eden Prairie High School, MN
Dominic Rosas, Summer Creek High School, TX
Sharon Rosinski, Broadview University, CO
Shira Woolf-Cohen, New Foundations, PA

Social Media Team
Sam Schultz, staff liaison, National Youth Leadership Council, MN
Angie Brown , City of Saint Paul VISTA, MN
Felicia Curran, City of Saint Paul VISTA, MN
Amanda Duhon, City of Saint Paul VISTA, MN
Claire Dunlap, City of Saint Paul VISTA, MN
Nadhia Fuentes, City of Saint Paul VISTA, MN
Maddie Hansen, City of Saint Paul VISTA, MN
Liz Henry, Earth Force, CO
Brian Humphries, Pikes Peak Prep, CO
Allison Kappeyne, City of Saint Paul VISTA, MN
Casey Keyes, City of Saint Paul VISTA, MN
Anna Mahalek, Center for Public Policy Innovation, Washington D.C.
Nchinda Nchinda, Oak Creek Service-Learning, WI
Matt Roen, City of Saint Paul VISTA, MN
Brittany VanHove, City of Saint Paul VISTA, MN
Maggie Whitman, City of Saint Paul VISTA, MN

Workshop Review Committee
Joan Liptrot, Institute for Global Education & Service Learning, PA
Amanda Larson, NYLC, MN
Susan Abravanel, Youth Service America, Washington, D.C.
Whitney McKinley, NYLC, MN
Lana Peterson, NYLC, MN
Val Johnson, Roundabout Ventures, MN
Joseph Schantz, NYLC, MN
Alyssa Hawkins, Earth Force, MN
Melissa Mitchell, NYLC, MN
Julie Rogers Bascom, Edina Public Schools, MN
Nan Peterson, Blake School, MN
Greg Herder, Moundsview Public Schools, MN
Cheng Xiong, North Saint Paul High School, MN
Brenda Elliott, Guilford County Schools, NC

Youth Committee
Mallory Keller, co-chair, Belton High School, MO
Danielle Liebl, co-chair, Special Olympics Youth Activation Committee, MN
Hayat Butta, Mahotomedi High School, MN
Eva Gallegos-Perez, University of Minnesota-Duluth, MN
Molly Messner, University of Illinois Urbana-Champaign, IL
Sujay Rao, Eden Prairie High School, MN
Dominic Rosas, Summer Creek High School, TX
AJ Scipio, Kansas Children’s Discovery Center, KS
Justin VerMeer, staff liaison, National Youth Leadership Council, MN